Obsah článku
1. Inflace
Poslední data o inflaci deklarují další nárůst až na 18 %. Takové tempo růstu cen naprosto tragickým způsobem znehodnocuje úspory veřejnosti. Přitom úrok, za který je možné pořídit si hypotéku, se nyní nachází okolo 6 %. Úrok, který platíme za půjčení si finančních prostředků je tak třikrát menší, než tempo růstu cen. Inflace bude samozřejmě do budoucna klesat. Otázkou ale zůstává, jak rychle to bude. Nedá se očekávat, že na cíli 2 % budeme do jednoho roku.
2. Dostupnější hypotéky
Prudký růst úrokových sazeb odradil část kupujících. Menší zájem o hypotéky vede banky k tomu, aby začaly poskytovat časově omezené akce v podobě úlev a slev na pořízení. Bude tak zajímavé nechat si zpracovat nabídku od více bank a porovnat, co která dokáže nabídnout. Stejně jako v případě nemovitostí, přichází unikátní příležitost, kdy banky soutěží o to, která klienta získá.
3. Možnost získat slevu
Totožná situace panuje i na trhu nemovitostí. Developeři začínají nabízet ke svým prodávaným bytům a domům různé pobídky. Někdy jde o kuchyň zdarma, jindy o slevu na garáž. V segmentu starších nemovitostí se pak objevuje unikátní příležitost získat slevu přímo na vybranou nemovitost. Málo kupujících si zatím uvědomuje, že majitelé, kteří se bojí dlouhé doby prodeje, jsou ochotni o ceně jednat. Je třeba nebát se a podat vlastní cenovou nabídku makléři, který majitele zastupuje.
4. Velký výběr nemovitostí
Dalším faktorem je dostatečná zásoba zajímavých nemovitostí k prodeji. Zájemci mají z čeho vybírat. A pokud nechcete ztrácet čas hledáním nebo si nevěříte na vyjednávání, můžete oslovit zkušeného makléře, aby vás zastupoval. Jako odborník má přístup i do neveřejných nabídek, dokáže pro vás vybrat několik zajímavých nemovitostí a hlavně jedná za vás a ve vašem zájmu. Jeho odměnou může být například podíl na slevě, kterou zařídí. Tím pádem nemusíte mít starosti s tím, kolik bude makléř stát. Svou odměnu si totiž zaslouží jen tím, kolik peněz ušetříte vy.
5. Nejistota vývoje trhu
Tím posledním důvodem může být to, že ačkoli řada lidí očekává výrazné snížení cen nemovitostí, k žádné razantní změně nakonec vůbec nemusí dojít. Trh nyní prochází šokem, podobně jako na začátku pandemie Covid-19. Majitelé, kteří nejsou nuceni nemovitost prodat kvůli finanční situaci, budou prodávat raději déle, ale s menším tlakem na slevu.
Developeři zpomalí počet nemovitostí, které uvádí na trh. Banky přijdou s cenovými akcemi na hypotéky. Díky tomu tak dojde k cenové korekci, ale v průměru může jít o pár procent. Cen, jaké byly třeba před deseti lety, se tak už nedočkáme. Pokud nepřijde celosvětová finanční krize, sázka na cenový pád se může těžce nevyplatit.