Prodej, koupě nebo změna? Nezapomeňte na daňové přiznání!

Pokud jste v minulém roce pořídili, zdědili nebo jinak nabyli byt, dům či jinou nemovitost, musíte letos zaplatit daň z nemovitých věcí. Na samotnou platbu máte spoustu času, ale podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je možné nejdéle do úterý 31. ledna 2023. Na co vše nezapomenout?

daňové přiznání k dani z nemovitých věcí
daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Koho se daňové přiznání týká?

Daň z nemovitých věcí se týká také těch, u jejichž nemovitosti došlo v roce 2022 k zásadní změně jako je například kolaudace, změna způsobu užívání nebo vynětí z půdního fondu. Povinnost platí ale také v případě úpravy výměry pozemku, nové přístavby, nástavby nebo naopak u částečné likvidace částí domu. Všechny tyto změny totiž ovlivňují výpočet výše daně.

Pokud jste v minulém roce nemovitost darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musíte tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. V případě, že jste v konkrétním kraji nějakou nemovitost například prodali, ale jiná nemovitá věc vám v něm zůstala, musíte také podat daňové přiznání.

Vlastním více nemovitostí

Pokud vlastníte nemovitostí více a ve vícero krajích, hlavním finančním úřadem pro vás bude úřad v místě vašeho bydliště. Zde pak podáte přiznání za všechny nemovitosti najednou. V případě nového spoluvlastnictví nemovité věci stačí, aby přiznání k dani podal jeden ze spoluvlastníků jako zástupce za všechny. Můžete tak ale učinit i samostatně, tedy podat každý daňové přiznání za svůj spoluvlastnický podíl.

Jak podat daňové přiznání?

Nejsnazším způsobem je využití online finančního úřadu, na kterém se přihlásíte do Daňové informační schránky plus (DIS+) a daňové přiznání podáte elektronicky. U daně z nemovitých věcí můžete využít předvyplnění daňového přiznání údaji z posledního přiznání. Pro případ, že budete daňové přiznání podávat poprvé, je k dispozici návodný průvodce:

sekce Formuláře → Nový elektronický formulář → Daň z nemovitých věcí → Vyplnit z průvodce

Průvodce je k dispozici také zde, stačí kliknout na Daň z nemovitých věcí a následně Vyplnit z průvodce.

Do kdy a jak je nutné daň uhradit?

Nejzazší lhůtou pro uhrazení daně z nemovitých věcí (nebo zálohy na tuto daň) je 31. května 2023. O této povinnosti vás bude Finanční správa informovat tradičně formou složenky. Majitelé datových schránek dostanou místo složenky informace pro placení daně z nemovitých věcí do svých datových schránek. Obdobně je tomu i v případě uživatelů DIS+, kteří najdou informace pro placení daně v DIS+ v sekci Nastavení a informace subjektu → Daň z nemovitých věcí a nebude jim již zaslána složenka.

Pokud byste chtěli informace k dani obdržet prostřednictvím e-mailu, je nutné si o toto požádat například prostřednictvím tohoto formuláře. Jen pozor na termín, žádost lze na příslušném finančním úřadě podat nejpozději do 15. března 2023. U poplatníků, kteří platí daň prostřednictvím SIPO, bude provedena úhrada daně tímto způsobem.

Rubriky: Daně

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým
Reality
8
oko

Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým

Když vlastníte nemovitost a rozhodujete se, zda ji pronajímat krátkodobě nebo dlouhodobě, je důležité zvážit, jaký přístup je konkrétně pro vás vhodnější. Chcete…
zdenek ciboch prace maklere
Rady a tipy
5
oko

Jak vypadá práce realitního makléře?

Obsah článku Kdo je vlastně realitní makléř?Co dalšího má realitní makléř na starost? Kdo je vlastně realitní makléř? Realitní makléř je odborník,…
Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým

Výhody dlouhodobého pronájmu nad krátkodobým

zdenek ciboch prace maklere

Jak vypadá práce realitního makléře?