Prodej, koupě nebo změna? Nezapomeňte na daňové přiznání!

Pokud jste v minulém roce pořídili, zdědili nebo jinak nabyli byt, dům či jinou nemovitost, musíte letos zaplatit daň z nemovitých věcí. Na samotnou platbu máte spoustu času, ale podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je možné nejdéle do úterý 31. ledna 2023. Na co vše nezapomenout?

daňové přiznání k dani z nemovitých věcí
daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Koho se daňové přiznání týká?

Daň z nemovitých věcí se týká také těch, u jejichž nemovitosti došlo v roce 2022 k zásadní změně jako je například kolaudace, změna způsobu užívání nebo vynětí z půdního fondu. Povinnost platí ale také v případě úpravy výměry pozemku, nové přístavby, nástavby nebo naopak u částečné likvidace částí domu. Všechny tyto změny totiž ovlivňují výpočet výše daně.

Pokud jste v minulém roce nemovitost darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musíte tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. V případě, že jste v konkrétním kraji nějakou nemovitost například prodali, ale jiná nemovitá věc vám v něm zůstala, musíte také podat daňové přiznání.

Vlastním více nemovitostí

Pokud vlastníte nemovitostí více a ve vícero krajích, hlavním finančním úřadem pro vás bude úřad v místě vašeho bydliště. Zde pak podáte přiznání za všechny nemovitosti najednou. V případě nového spoluvlastnictví nemovité věci stačí, aby přiznání k dani podal jeden ze spoluvlastníků jako zástupce za všechny. Můžete tak ale učinit i samostatně, tedy podat každý daňové přiznání za svůj spoluvlastnický podíl.

Jak podat daňové přiznání?

Nejsnazším způsobem je využití online finančního úřadu, na kterém se přihlásíte do Daňové informační schránky plus (DIS+) a daňové přiznání podáte elektronicky. U daně z nemovitých věcí můžete využít předvyplnění daňového přiznání údaji z posledního přiznání. Pro případ, že budete daňové přiznání podávat poprvé, je k dispozici návodný průvodce:

sekce Formuláře → Nový elektronický formulář → Daň z nemovitých věcí → Vyplnit z průvodce

Průvodce je k dispozici také zde, stačí kliknout na Daň z nemovitých věcí a následně Vyplnit z průvodce.

Do kdy a jak je nutné daň uhradit?

Nejzazší lhůtou pro uhrazení daně z nemovitých věcí (nebo zálohy na tuto daň) je 31. května 2023. O této povinnosti vás bude Finanční správa informovat tradičně formou složenky. Majitelé datových schránek dostanou místo složenky informace pro placení daně z nemovitých věcí do svých datových schránek. Obdobně je tomu i v případě uživatelů DIS+, kteří najdou informace pro placení daně v DIS+ v sekci Nastavení a informace subjektu → Daň z nemovitých věcí a nebude jim již zaslána složenka.

Pokud byste chtěli informace k dani obdržet prostřednictvím e-mailu, je nutné si o toto požádat například prostřednictvím tohoto formuláře. Jen pozor na termín, žádost lze na příslušném finančním úřadě podat nejpozději do 15. března 2023. U poplatníků, kteří platí daň prostřednictvím SIPO, bude provedena úhrada daně tímto způsobem.

Rubriky: Daně

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

zdenek ciboch clanek nova zelena usporam zmeny 2025
Novinky
8
oko

Nová zelená úsporám 2025: Klíčové změny a novinky

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) projde od 1. února 2025 rozsáhlými změnami, které by měly usnadnit financování energeticky úsporných opatření a zvýšit dostupnost programu…
Vývoj cen nájmů v ČR
Reality
10
oko

Zdražování nájemného: Kde je v ČR nejdražší?

Nájemné v České republice v roce 2024 zaznamenalo další růst, který se nejvýrazněji projevil v metropolitních oblastech, jako jsou Praha a Brno. Jak ale vyplývá z analýzy,…
zdenek ciboch clanek nova zelena usporam zmeny 2025

Nová zelená úsporám 2025: Klíčové změny a novinky

Vývoj cen nájmů v ČR

Zdražování nájemného: Kde je v ČR nejdražší?